איגוד המרכזים להעמקת הזהות היהודית

תכנית בני מצווה

התכנית פונה לתלמידים ולתלמידות בגילאי 12-13 בראשית שלב ההתבגרות וגיבוש הזהות שלהם. התכנית עוסקת בשלושה מעגלים בעולמם: האישי, החברתי והלאומי. באמצעות התכנית מועברים מסרים חשובים של אחריות אישית, כיבוד ההורים, התנגדות ללחץ חברתי וקישור בין העצמי לבין מורשת העם היהודי. 

נושאי המפגשים:

1. "בר מצווה זה לא סתם מסיבה" – יחידת פתיחה העוסקת בקבלת החלטות, סדר עדיפויות, גישור על פערים ועוד. המפגש מזמין את ההורים ובני המצווה לתכנן את מסיבת הבר/בת מצווה, תוך התמודדות עם שאלות של תקציב, מטרות וכו'.

2. התבגרות – הבדלי שיקול הדעת בין ילד למבוגר והתמודדות עם לחצים חברתיים שונים.

3. מימוש עצמי – הגדרת השוני שבין אדם לאדם וההבנה כי ייחודו של כל אדם הוא קובע את דרך המימוש העצמי שלו.

4. אחריות – אחריות על מעשינו ואחריות כלפי הסובב אותנו. כל אחד מאתנו הוא פרט בחברה כוללת, ויש לו השפעה על המתרחש בה. בידינו הבחירה אם לקחת אחריות ולתרום, או להתנער מאחריות ולפגוע בחברה כולה.

5. נתינה – חשיבות הנתינה כבסיס לחיי חברה, הקשיים שבנתינה וסוגי נתינה שונים: נתינה חד-פעמית, נתינה קבועה ונתינה טוטאלית.

6. אני יהודי – מה המשמעות של היותנו יהודים וכיצד ניצוק תוכן להגדרה זו. נראה כי כל אחד מבטא את יהדותו בצורה אחרת ונדגיש את החשיבות שבדבר.

7. עם ישראל – הישרדותו של עם ישראל לאורך ההיסטוריה והיכן אנחנו משתלבים בשרשרת הארוכה הזו. יחידה זו עוסקת גם בתרבות המערב והשפעתה עלינו.

8. אחדות – ריבוי דעות הוא דבר טבעי ונכון מכיוון שנקודות מבט שונות מקרבות אותנו אל האמת השלמה. מהן הסכנות הטמונות במחלוקת וכיצד ניתן להתמודד עימן. חשיבות הדמוקרטיה לניהול חברה צודקת.

9. סמלים ביהדות – אלו סמלים חשובים לי ביום-יום ואלו סמלים חשוב לי להעביר הלאה אל ילדיי, האם יש פער בין השניים ומדוע.

10. תפילין – היחידה עוסקת בתפילין כסמל ביהדות, השילוב של חומר ורוח.

11. תפילה – התפילה כביטוי עצמי וכצורך בסיסי של כל אדם.

12. ארץ ישראל – בירור הקשר שלנו לארץ ישראל תוך עמידה על ייחודה של הארץ. היחידה עוסקת גם בקשרי הגומלין שבין יהודי הארץ ליהודי התפוצות.

13. ירושלים – הקשר שלי אל העבר, ירושלים כבירה וכסמל לעם ישראל לאורך הדורות.

 

פעילויות השיא של התכנית:

1. סיור בירושלים  סיפורה של העיר וחשיבותהתוך שימת דגש על "הקשר שלי לעבר": הכותל המערבי, מנהרות הכותל, תצפית מטיילת ארמון הנציב, וגבעת התחמושת. הסיור מלווה ב"דמויות מספרות" ובהדרכה מקצועית.

2. ערב הורים וילדים בנושא "שורשים" – יחידת ההורים עוסקת ב"הקשר שלי לעבר", תוך בחינה של עם ישראל ברצף הדורות, ורצף הדורות האישי-משפחתי. יחידת הילדים עוסקת בחשיבות העבר שלנו: "ללא קשר לעבר - אין המשכיות". היחידה המשותפת כוללת יצירת שטיח קיר ענקי של ההורים והילדים.

3. מפגשי דתיים-חילוניים.

לוח אירועים

הבא אפריל 2017 קודם
א ב ג ד ה ו ש
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30